Gdańsk bez wątpienia jest jednym z najstarszych naszych miast miast mających także jedną z najpiękniejszych oraz najciekawszych historii ze wszystkich miast w kraju. Gdańsk tworzący razem z Sopotem i Gdynią ponad milionową aglomerację o imieniu Trójmiasto, które położone jest na północy Polski nad Motławą tuż obok Zatoki Gdańskiej. Te jakże istotne położenie Gdańska przyczyniło się znaczenie do jego ekonomicznego rozwoju. Jako, że od zawsze kupcy byli jedną z najbogatszych klas w społeczeństwie, za duże kwoty mogli pozwolić sobie na budowę lub też kupno kamienic w najbardziej prestiżowych częściach miasta.
Najsłynniejsze gdańskie kamienice położone są naturalnie na najbardziej prestiżowych ulicach – takich jak Długi Targ i ulica Długa.
Jedną z najsłynniejszych oraz najbardziej atrakcyjnych wizualnie z pewnością jest Złota Kamienica. Kamienica ta wybudowana została w latach 1607-1617 przy Długim Targu pod numerem 41. Zamówiona została przez burmistrza miasta Johanna Speymanna a jej projektem zajął się słynny niderlandzki architekt – Abraham van den Blocke. Kamienica ta zgodnie z nazwą posiada liczne złocone zdobienia chociażby kamienne płaskorzeźby u fasady konstrukcji. Na ścianie frontowej możemy również ujrzeć postacie monarchów polskich – Władysława Jagiełłę i Zygmnuta III Waze – historia głosi także ze ten ostatni był gościem Johanna Speymanna.
W 1660 roku kamienica została nabyta przez kolejnego burmistrza Gdańska – Piotra Henricha, a w latach 1786-1919 należała do wywodzącego się z gdańska rodu Steffensów. Dziś można ujrzeć Kamienice w niemal niezmienionym stylu.
Inną również ciekawą kamienicą jest tak zwany Dom Angielski . Jest to zdecydowanie jedna z najbardziej okazałych kamienic w Gdańsku położona na ulicy Chlebnickiej 16. Kamienica zbudowana została w latach 1568-1570 na życzenie Drika Lylge, projektantem oraz wykonawcą był Hans Kramer. Kamienica ta jest o wiele szersza od pozostałych przyczyną tego jest to, że została zbudowana na dwóch parcelach.
Jej pierwszy właściciel popadł w długi już w dwa lata po zakończeniu budowy – jego dom wówczas został zajęty przez wierzycieli. W XVII wieku kamienica ta był miejscem zgromadzeń licznych kupców angielskich i stąd właśnie wzięła się nazwa Dom Angielski. Kamienica ta została 1832 roku połączona z budynkiem na Długim Targu 30 i pełniła role hotelu. W dwudziestym wieku kamienicy groziła rozbiórka, wykupienie jej z rąk prywatnych uchroniło kamienice przed tym wydarzeniem. Niestety kamienica ta bardzo mocno ucierpiała w czasie działań wojennych w czasie Drugiej wojny światowej – zniszczono wtedy kilka górnych kondygnacji budynku – jej odbudowała miała miejsce w latach siedemdziesiątych XX wieku. Obecnie w budynku znajduje się Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych .
Zapraszam zatem do wybrania się do miasta szczególnie proponuje zwidzenie wszystkich w/w kamienic, każdy kto chciałby zostać dłużej musi skorzystać z atrakcyjnej oferty udostępnionej przez znane w Polsce z wysokiego komfortu oraz wyśmienitych posiłków – Hotele Gdańsk. Zdecydowanie warto tutaj polecić Hotel Renuszsłynący z połączenia dobrej konkurencyjnej ceny z najwyższa jakością obsługi.
Warto jednak pamiętać, że stolica Pomorza posiada Hotele, szczególnie godnymi polecenia są te Hotele w Gdańsku, które znajdują się w przy starym mieście. Przy okazji zapraszamy do zapoznania się z ofertą na sale konferencyjne Warszawa
Artykuł godny polecenia – redakcja